Dino-Lite IriScope
DINO-LITE
Produit original
Prix net (hors TVA)
1 168,83 €
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
En stock
Expédition rapide
Article
IriScope
Réf. fabricant
IriScope
Conseil personnalisé
Neuf
Revendeur spécialisé depuis 2009
Produit original
Expédition mondiale
Données de l'article
Réf. fabricantIriScope
Pays d'origineTaïwan
Numéro tarifaire douanier90119090
ÉtatNuevo
Article
IriScope
Das IriScope (MEDL4R) bietet neue Möglichkeiten beim anschauen der Augen. Das IriScope hat 2x2 LEDs (weiß / gelb) zur Beleuchtung der Innenseite des Auges, wodurch die Reflexionen im Bild, wie auch die Unannehmlichkeit verringert werden. Die gelben LEDs sorgen für bessere Bilder von dunklen Iris. Die Bilder haben eine Auflösung von bis zu 1,3 Megapixel. IriScope Product Brochure
Les images sont fournies à titre de référence et peuvent ne pas être exactes, le produit réel peut différer.
Fréquemment achetés ensemble
-
Cet article:
1 168,83 €Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4115-FUT
589,00 €Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4013MTL-FVW. ProX Mikroskop
639,00 €Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price







Weitere Informationen
| Dino-Lite medical range: | Dino-Lite IriScope |
|---|---|
| Article code: | MEDL4R |
Lighting
| Light/ LED type: | White/ Yellow |
|---|---|
| Number of LEDs: | 2+2 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | No |
| Polarizer: | No |
Optics
| Magnification: | 10-20x |
|---|---|
| Lens type: | Glass with Anti-Reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.4 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Composite/plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5 cm (L) x 3.2 cm (D) |
| Weight: | 95 g |
| Cable length: | 1.8 m |
Features
| Measurement: | Yes |
|---|---|
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
Information
| Package contents: | Microscope, Carry pouch, Software CD, Calibration target, User manual |
|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty |
| Regulatory approval: | Medical Device Class 1 – According to Directive 93/42/EEC modified 2007/47/EC |
| Price range: | €300,00 - €500,00 |
| Version | TEC |
|---|---|
| Fabricant Nr. | IriScope |
| Fabricant | Dino-Lite |
| Pays d'origine | Taïwan |
| Poids | 0.095000 |
| Numéro de tarif douanier | 90119090 |
| Authenticité de l'article | Produit original |
| Estado del artículo | Nuevo |
Rédigez votre propre commentaire
Les clients qui ont acheté cet article ont également acheté












