Dino-Lite TrichoScope UV
DINO-LITE
Produit original
Prix net (hors TVA)
1 168,83 €
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
En stock
Expédition rapide
Article
TrichoScope UV
Réf. fabricant
TrichoScope UV
Conseil personnalisé
Neuf
Revendeur spécialisé depuis 2009
Produit original
Expédition mondiale
Données de l'article
Réf. fabricantTrichoScope UV
Pays d'origineTaïwan
Numéro tarifaire douanier90119090
ÉtatNuevo
Article
TrichoScope UV
Das Dino-Lite TrichoScope UV/White hat zwei LED-Lichttypen, die zwischen Weißlicht und UV-Licht umgeschaltet werden können. Dieses Gerät hat einen Filter für rückstrahlendes UV-Licht, sodass ein Bild mit natürlichen Farben erhalten wird. Es ist ein hervorragendes Instrument zur Untersuchung der menschlichen Kopfhaut und für Haaranalysen, beispielsweise bei Haarausfall. Mit einer bis zu 200-fachen Vergrößerung können die kleinsten Details von Haar und Kopfhaut mit großer Genauigkeit gesehen werden. Das Weißlicht wird für die meisten standardmäßigen Untersuchungen verwendet, das UV-Licht zur Analyse von Phänomenen, die unter UV-Licht leuchten. TrichoScope Product Brochure
Les images sont fournies à titre de référence et peuvent ne pas être exactes, le produit réel peut différer.
Fréquemment achetés ensemble
-
Cet article:
1 168,83 €Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite RK-02. Schwanenhalsstativ mit Tischklemme für alle Mikroskope
149,00 €Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
EDGE Mikroskop 5 Dino-Lite AM7515MZTL Mpx/FLC/AMR/LWD/Polarisation
999,00 €Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price








Weitere Informationen
| Dino-Lite medical range: | Dino-Lite TrichoScope |
|---|---|
| Article code: | MEDL4HVW |
Lighting
| Light/ LED type: | 390-400 nm UV + white |
|---|---|
| Number of LEDs: | 4+4 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | No |
| Polarizer: | No |
Optics
| Magnification: | 10-70x, 200x |
|---|---|
| Lens type: | Glass with Anti-Reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.4 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Composite/plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5 cm (L) x 3.2 cm (D) |
| Weight: | 105 g |
| Cable length: | 1.8 m |
Features
| Measurement: | Yes |
|---|---|
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
Information
| Package contents: | Microscope, Carry pouch, Software CD, Calibration target, User manual |
|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty |
| Regulatory approval: | Medical Device Class 1 – According to Directive 93/42/EEC modified 2007/47/EC |
| Price range: | €300,00 - €500,00 |
| Version | TEC |
|---|---|
| Fabricant Nr. | TrichoScope UV |
| Fabricant | Dino-Lite |
| Pays d'origine | Taïwan |
| Poids | 0.105000 |
| Numéro de tarif douanier | 90119090 |
| Authenticité de l'article | Produit original |
| Estado del artículo | Nuevo |
Rédigez votre propre commentaire
Les clients qui ont acheté cet article ont également acheté












