ESD LP 1208K. ESD lightweight pallets with retaining edge
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€45.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ESD LP 1208K
Manufacturer no.
ESD LP 1208K
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.ESD LP 1208K
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ESD LP 1208K
Anti-static lightweights
The outstanding property of AUER Packaging's ESD lightweight pallet is its especially low empty weight. It nevertheless has an impressive load-bearing capacity and can therefore be used for worldwide exports. The electrically conductive ESD version is particularly suited for the storage and transportation of electronic components.
The outstanding property of AUER Packaging's ESD lightweight pallet is its especially low empty weight. It nevertheless has an impressive load-bearing capacity and can therefore be used for worldwide exports. The electrically conductive ESD version is particularly suited for the storage and transportation of electronic components.
- Electrically conductive material
- Can be stacked inside each other to save space
- Low empty weight
- Suitable for worldwide exports
Frequently Bought Together
-
This Item:
€45.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ESD H 1208. ESD-1200-800-H - ESD pallet, lid closed
€101.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ESD H 1208 OS. ESD pallets with solid cover without retaining edge
€101.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 120 x 80 x 16.2 cm |
| Upper surface | Perforated |
| Lower surface | with 3 skids |
| Non-continuous retaining edge | Outer retaining edge 7 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Tolerance ± | 10% |
| Material | ESD PP |
| Colour | traffic black similar RAL 9017 |
| Special volume resistance | 10³ < 10¹⁰ Ohm/cm |
| Note | not suitable for high-bay storage systems |
| Execution | ESD (antistatic) |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | ESD LP 1208K |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| ESD equipment | ESD Palette |
| Weight | 7.500000 |
| Note | Stück auf Palette - 15 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










