WERA 5118062001. 2054 Hex-Plus SW 0.9 x 40 mm, electronics hexagon screwdriver
€6.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL36372
Manufacturer Nr.
5118062001
2054 Hex-Plus SW 0.9 x 40 mm, electronics hexagon screwdriver
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL36367 | 0.7 mm |
| WL36372 | 0.9 mm |
| WL36373 | 1.3 mm |
Description
- Kraftform Micro Screwdriver for hexagon socket screws
- Multi-component Kraftform Micro handle with roll-off protection and rotating cap
- The Wera Black Point tip offers a perfect fit and optimized corrosion protection.
- Hex-Plus gives hexagon socket screws a longer service life
- Output size 0.9 mm
Product details
| item number | WL36372 |
| model | 2054 Micro Hex-Plus |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05118062001 |
| dimensions (LxWxH) | 137 mm x 13 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 160 mm x 82 mm x 24 mm |
| scope of supply | 0.9x40 |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| packaging mass | piece |
| hexagon socket | 0.9 mm |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| type of screw | hexagonal |
| tool length | 137 mm |
| handle length | 97 mm |
| blade diameter | 3 mm |
| blade length | 40 mm |
| blade length in inches | 1.56 in |
| Manufacturer Nr. | 5118062001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
Wera 05004580001. Steckschlüsseleinsatz-Satz, 1/2"-Antrieb, 10-teilig€83.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05078642001. Einsteckwerkzeug Bitadapter 5/16", 14x18 mm, 14x18 x 5/16" x 58 mm€48.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05136075001. Kraftform Kompakt 27 XL SHK 1, 7-teilig€35.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05022639001. Winkelschlüsselsatz, zöllig, BlackLaser, 9-teilig€56.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost