WERA 5051580001. VDE-insulated Kraftform slotted screwdriver 1060 i, 0.4 x 2.5 x 80 mm
€7.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70710
Manufacturer Nr.
5051580001
VDE-insulated Kraftform slotted screwdriver 1060 i, 0.4 x 2.5 x 80 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness |
| WL70710 | 2.5 mm | 0.4 mm |
| WL70711 | 3.5 mm | 0.6 mm |
| WL70712 | 4 mm | 0.8 mm |
| WL70713 | 5 mm | 1 mm |
Description
High-quality Kraftform VDE screwdriver. Multi-component Kraftform handle for fast and gentle working. The Wera Black Point tip and an elaborate hardening process guarantee long usability of the tip, increased corrosion protection and exact fitting accuracy. Unit test at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V. The hexagonal roll-off protection prevents annoying rolling away at the workplace. With handle marking for easier finding and sorting of the tool.
- Insulated screwdriver for safe work up to 1,000 volts
- Individually tested
- Multi-component Kraftform handle for quick and gentle work
- With handle marking for easier finding and sorting of the tool
- The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
Product details
| item number | WL70710 |
| model | 1060 i VDE |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05051580001 |
| dimensions (LxWxH) | 161 mm x 25 mm x 25 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screw | slot |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| blade width | 2.5 mm |
| blade thickness | 0.4 mm |
| Manufacturer Nr. | 5051580001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
Wera 05136029001. Textile Box 8000 B Zyklop Speed 3/8", leer, 240 x 40 x 108 mm€20.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05024450001. Winkelschlüsselsatz mit Haltefunktion, lang, 9-teilig€45.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05135871001. Kraftform Kompakt W Imperial 1 Wartung, 35-teilig€153.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05003980001. Belt B (Textilgurt), 8-teilig, unbestückt€19.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost