Bahco NSB301-8-150. Ergo Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, electrician's blade, non-sparking, 1.2x8x150
€127.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL53205
Manufacturer Nr.
NSB301-8-150
ERGO Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, electrician's blade, non-sparking, 1.2x8x150
Frequently Bought Together
-
This Item:
€127.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB300-11-250. Ergo Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, non-sparking, 2x11x250
€141.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco NSB301-4-150. Ergo Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, non-sparking, electrician's blade, 0.8x4x150
€99.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | blade width | blade length | Blade thickness |
| WL53197 | 10 mm | 200 mm | 1.6 mm |
| WL53198 | 10 mm | 300 mm | 1.6 mm |
| WL53199 | 3 mm | 50 mm | 0.5 mm |
| WL53200 | 4 mm | 100 mm | 0.8 mm |
| WL53201 | 4 mm | 150 mm | 0.8 mm |
| WL53202 | 5 mm | 100 mm | 1 mm |
| WL53203 | 5 mm | 210 mm | 1.5 mm |
| WL53204 | 6 mm | 100 mm | 1 mm |
| WL53205 | 8 mm | 155 mm | 1.2 mm |
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. ERGO™ Screwdrivers made of copper beryllium for slotted screws, electrician's blade, non-sparking, 1.2 x 8 x 150 .
- Made from copper beryllium
- Developed according to the scientific ERGO™ process
- Screwdriver for slotted screws
- Handle made of antistatic plastic
- Manufactured according to the specifications of the ISO 2380 standard
- Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
- Three-component handle with strong core, provides a firm grip and maximum operating comfort with optimum power transmission
- Antimagnetic, extremely corrosion resistant
Product details
| item number | WL53205 |
| model | NSB301-8-150 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | NSB301-8-150 |
| dimensions (LxWxH) | 275 mm x 40 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 120 mm |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| ESD safe | no |
| Blade thickness | 1.2 mm |
| tool material | amagnetic steel, copperberyllium |
| VDE | no |
| blade length | 155 mm |
| blade width | 8 mm |
| Manufacturer Nr. | NSB301-8-150 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco NSB002-11. Non-sparking 11 mm copper beryllium combination wrench, 150 mm€83.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB001-900. Non-sparking 75 mm copper beryllium open-end wrench with central nut, 900 mm€2,579.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-10. Non-sparking 10 mm copper beryllium combination wrench, 135 mm€79.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-12. Non-sparking 12 mm copper beryllium combination wrench, 150 mm€91.38Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










