Knipex 02 01 225. Power combination pliers, black atramentized, 225 mm
-
This Item:
€21.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 02 250 T. Cobra high-tech water pump pliers, gray atramentized, fastening eyelet, wrench size 46 mm, 250 mm
€33.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi PPN 04 NB. Special pliers, for inserting contacts
€27.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Other versions
| item number | tool length |
| WL41279 | 190 mm |
| WL61269 | 160 mm |
| WL61270 | 180 mm |
| WL61271 | 200 mm |
| WL61272 | 225 mm |
35 % force saving compared to conventional combination pliers. With cutting edges (hardness approx. 63 HRC) for heavy-duty use. Easier working due to optimised transmission. Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling. Long cutting edges for thicker cables. With gripping zones for flat and round material for versatile use. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC. - Cutting values hard wire (diameter): Ø 3,0mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2,5mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 14,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 25,0mm²
- Easier working due to optimised transmission ratio
- Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling
- Long cutting edges for thicker cables
- With gripping zones for flat and round material for versatile use
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC
Product details
| item number | WL61272 |
| model | 02 01 225 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 02 01 225 |
| dimensions (LxWxH) | 227 mm x 51 mm x 16 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.205 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 225 mm |
| description head | polished |
| type of handle | Covered with plastic |
| Cutting value copper cable, multistranded | 25 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 14 mm |
| cutting value wire diameter hard | 3 mm |
| type of pliers | combination pliers |
| Manufacturer Nr. | 02 01 225 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
-
Knipex 88 01 400. Alligator XL pipe and water pump pliers, black atramentized, 400 mm€54.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 02 180. Alligator water pump pliers, black atramentized, 180 mm€20.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 01 180. Alligator water pump pliers, black atramentized, 180 mm€17.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 88 01 300. Alligator water pump pliers, black atramentized, 300 mm€28.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










