Knipex 74 05 180. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, 180 mm
€32.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61695
Manufacturer Nr.
74 05 180
Heavy-duty side cutter, chrome-plated, 180 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€32.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T3776DEF 115. Sensoplus ESD end cutting pliers, without bevel, 115 mm
€52.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 578E. Waver Erem 578E Tip Cutter with Angle At 60° For Delicate Work Only Strong Sharp And Precise
€113.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tether attachment point | tool length |
| WL61693 | nein | 140 mm |
| WL61694 | nein | 160 mm |
| WL61695 | nein | 180 mm |
| WL61696 | nein | 200 mm |
| WL61697 | nein | 250 mm |
For the hardest, permanent use. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire. - Shape: 0 - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 3,8mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,7mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2,2mm
- For the hardest, permanent use
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire
Product details
| item number | WL61695 |
| model | 74 05 180 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 74 05 180 |
| dimensions (LxWxH) | 585 mm x 54 mm x 22 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.266 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5749 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| Sheathing handle | with multi-component sleeves |
| tether attachment point | nein |
| insulated | no |
| tool length | 180 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | with multi-component handles |
| cutting value wire diameter hard | 2.7 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.8 mm |
| Manufacturer Nr. | 74 05 180 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 74 21 200. Power side cutter, black atramentized, 200 mm€25.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 74 21 250. Power side cutter, black atramentized, 250 mm€32.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 74 12 180. Power side cutter, black atramentized, 180 mm€29.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost











