Festo DW-80-125-Y-A (557912) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DW-80-125-Y-A
This Item:
Festo DWA-63-50-Y (549563) Hinge Cylinder
Festo CLR-16-10-L-P-A (535436) Linear/Swivel Clamp
Total price
| Stroke [mm] | 125 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Position detection | For proximity switch |
| Dampening length [mm] | 30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 2.721 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 3.016 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 1.651 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 65 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 4.185 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 39 |