Lindström 8148 CO. side cutters, 80 series, pointed gro with jaws
€79.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL52706
Manufacturer Nr.
8148 CO
side cutters, 80 series, pointed ground jaws
Frequently Bought Together
-
This Item:
€79.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 74 01 250 SB. Kraft-Seitenschneider mit Kunststoff überzogen, schwarz atramentiert, 250 mm (SB-Karte/Blister)
€31.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 79 52 125 ESD. ESD precision electronics side cutter, pointed, with wire clip, 125 mm
€51.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15998 | with bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16035 | with fine bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL18828 | with fine bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16021 | with fine bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL23832 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL23223 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16038 | with bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL52705 | without bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL52706 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL52707 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
Precision side cutters, ultra cut, sharpener head and ESD-safe handles made of conductive material 0.1-0.8 mm. The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool.
- Side cutters, series 80, pointed, tapered jaws
- ESD-safe handles made of synthetic material with opening spring
- Cut/Wate: Micro-Bevel® and Flush and Ultra-Flush®
- The specified cutting capacity applies to copper wire
- Suitable for cutting copper
- High Performance Steel Alloy
- Burnished
- The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool
- Induction hardened cutting edges, 63-65 HrC
- Friction-reducing screw connection which increases the line accuracy of the cutting edges
- Particularly suitable for work in hard-to-reach areas and for finishing
Product details
| item number | WL52706 |
| model | 8148 CO |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 8148 CO |
| dimensions (LxWxH) | 155 mm x 100 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| VDE | no |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 0,8 mm |
| packaging mass | piece |
| Cutting edge design | without bevel |
| head width | 10 mm |
| Jaw shape | sharpened to a point |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | 8148 CO |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Lindström
-
Lindström HS8157. Precision side cutters ESD pointed & flattened, M, Flush€85.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS 8148. Precision side cutters ESD pointed & flattened, S, Ultra-Flush€77.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS8156. Precision side cutters ESD pointed & flattened, M, Micro-Bevel€85.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Lindström HS8138. Precision side cutters ESD pointed & flattened, XS, Ultra-Flush€66.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










