Lindström HS 8148. Precision side cutters ESD pointed & flattened, S, Ultra-Flush
LINDSTRöM
Original product
Net price (excl. VAT)
€77.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL70904
Manufacturer no.
HS 8148
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.HS 8148
ConditionNew
Article
WL70904
Precision side cutters ESD pointed & flattened, S, Ultra-Flush
Frequently Bought Together
-
This Item:
€77.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 78 03 125. Electronic-Super-Knips, side cutter, fine, 125 mm
€17.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi TR 25 L D. ESD side cutter
€12.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL70901 | with bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70902 | with fine bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70903 | without bevel | pointed | 0,1 - 0,5 mm |
| WL70904 | without bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70905 | with bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
| WL70906 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL70907 | with bevel | pointed | 0,4 - 1,5 mm |
| WL70908 | with fine bevel | pointed | 0,3 - 1,5 mm |
| WL70909 | without bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
| WL70922 | with bevel | pointed | 0,2 - 1 mm |
| WL70923 | with fine bevel | pointed | 0,1 - 1,0 mm |
| WL70924 | without bevel | pointed | 0,2 - 1 mm |
- Precision side cutters with tapered, flattened head, HS series
- Soft ESD-safe foam handles with opening spring
- Cutting styles: Micro-bevel (with bevel), flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel).
- Cutting capacity specification refers to copper
- Suitable for cutting copper wires
- Material: high performance steel alloy
- Phosphated
- Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
- Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
- Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
- Ideal for working on cable harnesses and printed circuit boards
Product details
| item number | WL70904 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | HS 8148 |
| dimensions (LxWxH) | 285 mm x 122 mm x 82 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| Cutting edge design | without bevel |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 0,8 mm |
| Jaw shape | pointed |
| tool length | 142.30000000000001 mm |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | HS 8148 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










