Bahco 2890-125. Pliers for internal retaining rings with 90° angled jaws, burnished, 127 mm
€28.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL54911
Manufacturer Nr.
2890-125
Pliers for internal retaining rings with 90° angled jaws, burnished, 127 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€28.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 89 05 250. Water pump pliers with grooved joint, chrome-plated, with multi-component grips, 250 mm
€27.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 44 21 J31. Circlip pliers for inner rings in bores, black atramentized, 215 mm
€15.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | ring diameter |
| WL54911 | 8 - 15 mm |
| WL54912 | 12 - 25 mm |
| WL54913 | 19 - 60 mm |
| WL54914 | 40 - 100 mm |
| WL54915 | 85 - 165 mm |
For internal retaining rings
- For internal retaining rings
- PVC-coated handle
- 90° angled jaws and forged tips
- High Speed Steel
- Phosphated, anti-corrosion treated
- For internal retaining rings
- Shape: 90° angled jaws and forged tips
- Without opening spring
Product details
| item number | WL54911 |
| model | 2890-125 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 2890-125 |
| dimensions (LxWxH) | 125 mm x 172 mm x 15 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| ring diameter | 8 - 15 mm |
| head width | 17 mm |
| tool material | High performance steel alloy |
| ESD safe | no |
| type of pliers | Pliers for internal retaining rings |
| Manufacturer Nr. | 2890-125 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Bahco
-
Bahco 1995LM-6. Hexagon Key Wrenches (long), metric, phosphated, 6x186 mm€2.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995LM-4. Hexagon Key Wrenches (long), metric, phosphated, 4x144 mm€1.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995LM-3. Hexagon Key Wrenches (long), metric, phosphated, 3x129 mm€1.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995LM-5. Hexagon Key Wrenches (long), metric, phosphated, 5x165 mm€1.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










