Knipex 46 13 A1. Circlip pliers for outer rings on shafts, chrome-plated, 140 mm
€16.88
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61541
Manufacturer Nr.
46 13 A1
Circlip pliers for outer rings on shafts, chrome-plated, 140 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€16.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 23 01 140. Flat nose pliers with cutting edge (precision mechanics pliers), handle 140 mm
€20.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi PN 5004 D. ESD Flat nose pliers, short/smooth, 146 mm
€16.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61540 | 0.9 mm | 140 mm |
| WL61541 | 1.3 mm | 140 mm |
| WL61542 | 1.8 mm | 180 mm |
| WL61543 | 2.3 mm | 210 mm |
Strong shape, forged. Slip-resistant, sturdy tips. Straight tips. DIN 5254 A; straight tips. - Shape: 1 - Capacity for shaft diameters: Ø 10 - 25mm - Points (diameter): Ø 1.3mm
- Strong shape, forged
- Slip-resistant, stable tips
Product details
| item number | WL61541 |
| model | 46 13 A1 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 46 13 A1 |
| dimensions (LxWxH) | 145 mm x 68 mm x 10 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 206 mm x 86 mm x 37 mm |
| Packaging volume | 0.67 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5254 A |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tip diameter | 1.3 mm |
| tool length | 140 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | Covered with plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |
| Manufacturer Nr. | 46 13 A1 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 97 49 87. Crimp die set for FSMA, ST and MIC connectors for optical fibers€133.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 90. Positioning aid for 97 49 60 (HTS + Harting)€105.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 49 93. Positioning aid for 97 49 24 (D-Sub connector)€98.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 97 50 01. Crimping pliers for Scotchlok connectors with cutting edges, 155 mm€37.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










