Other versions
Cutting performance up to 48 HRC hardness. Robust cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 62 HRC. Forged stop with comfortable damper. Good accessibility due to very flat head and joint area. Ergonomically angled legs for fatigue-free work. Robust and very easy to grip two-colour multi-component handles. Precise adjustment (12-fold) and readjustment by eccentric screws. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Bolted cutter head, replaceable. - HRC 19: Ø 11mm - HRC 48: Ø 8mm - HRC 40: Ø 9mm - Cutting edge length mm: 36,5mm - Head thickness: 42mm
- Cutting performance up to 48 HRC hardness
- Robust cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 62 HRC
- Forged stop with comfortable damper
- Good accessibility due to very flat head and joint area
- Ergonomically angled legs for fatigue-free work
- Robust and very handy two-colour multi-component sheaths
- Precise adjustment (12-fold) and readjustment by eccentric screws
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Bolted cutter head, replaceable
Product details
| item number | WL61666 |
| model | 71 72 760 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 71 72 760 |
| dimensions (LxWxH) | 780 mm x 154 mm x 42 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 780 mm x 165 mm x 40 mm |
| Packaging volume | 5.148 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 760 mm |
| description head | Grey atramentised |
| type of handle | with multi-component sheaths |
| length knife edge | 36.5 mm |
| type of pliers | bolt cutters |