Knipex 97 99 214. Crimp cable lugs, pure tinned, cable 1.5 - 2.5 mm2, screw diameter 5 mm, 100 pieces
€11.33
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62093
Manufacturer Nr.
97 99 214
Crimp cable lugs, pure tinned, cable 1.5 - 2.5 mm², screw diameter 5 mm, 100 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€11.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 85 59 250 A. Spare parts range Gripper inserts for 85 51 180 A / 85 51 250 A / 85 51 250 AF
€13.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 98 45 125. Extension with inner / outer square 1/2", 125 mm
€34.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | screw diameter |
| WL62092 | 4 mm |
| WL62093 | 5 mm |
| WL62094 | 6 mm |
| WL62095 | 8 mm |
Crimp cable lugs, content: 100 pieces uninsulated. Screws 5mm Cable 1,5 - 2,5mm² AWG 15 - 13
Product details
| item number | WL62093 |
| model | 97 99 214 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 99 214 |
| dimensions (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| Packaging volume | 0.243 dm³ |
| order unit | PU |
| standards | DIN 46234 |
| RoHS conform | no |
| screw diameter | 5 mm |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| AWG | 15 - 13 |
| Manufacturer Nr. | 97 99 214 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 98 99 13 LE. Tool roll bag, empty, 15 compartments€25.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 99 00 200. Twisting or braiding pliers, black atramentised, 200 mm€12.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost












