Knipex 99 00 250. Twisting or braiding pliers, black atramentised, 250 mm
€13.72
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62358
Manufacturer Nr.
99 00 250
Twisting or braiding pliers, black atramentised, 250 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€13.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 21 300. Cobra QuickSet high-tech water pump pliers, gray atramentized, 300 mm
€35.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi PTR 30 L D. ESD Forming pliers, L-form, cut off remaining part
€14.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | length knife edge | tool length |
| WL62355 | 21 mm | 200 mm |
| WL62356 | 12 mm | 220 mm |
| WL62357 | 23 mm | 220 mm |
| WL62358 | 25 mm | 250 mm |
| WL62359 | 25 mm | 280 mm |
| WL62360 | 25 mm | 300 mm |
For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective. Cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC. - cutting values medium hard wire (diameter): Ø 2,4 - cutting values hard wire (diameter): Ø 1,6 - cutting length mm: 25mm
- For twisting and cutting binding wire from the roll in one operation: fast, reliable and cost-effective
- cutting edges additionally hardened, cutting edge hardness approx. 61 HRC
Product details
| item number | WL62358 |
| model | 99 00 250 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 99 00 250 |
| dimensions (LxWxH) | 250 mm x 48 mm x 26 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.266 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9242 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 250 mm |
| description head | polished |
| length knife edge | 25 mm |
| cutting length | 25 mm |
| cutting value wire diameter hard | 1.6 mm |
| cutting value wire diameter medium | 2.4 mm |
| type of pliers | concreter's nippers |
| Manufacturer Nr. | 99 00 250 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 87 11 250. Cobra ... matic water pump pliers, gray atramentized, 250 mm€28.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 87 09 180. Spare parts assortment adjustment for 87 180€3.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 87 09 560. Spare part assortment adjustment for 87 560€5.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 87 09 400. Spare parts assortment adjustment for 87 400€4.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










