Weller T0054471099. Waver soldering tip XT-CC, bevelled 45°, width 3.2 mm
€12.30
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL25160
Manufacturer Nr.
T0054471099
Weller soldering tip XT-CC, bevelled 45°, width 3.2 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0054473099. Waver soldering tip XT-DDH 45°, bevelled, D: 4 mm
€5.71Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0054474599. Waver soldering tip XT-MX chisel-shaped, 3.2x0.8 mm
€9.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- XT tips for WXP, WXP 120, WP 120 soldering iron
- for soldering tasks with high heat demand and large solder joints
- Angle: 45°.
Product details
| item number | WL25160 |
| model | XT CC |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0054471099 |
| order unit | piece |
| diameter | 6 mm |
| product series | XT Series |
| type of tip | HM |
| Tip series | XT |
| Soldering tip angle | 45° |
| tip length | 37 mm |
| tip length in inches | 1.457 in |
| tip width | 3.2 mm |
| tip width in inches | 0.126 in |
| soldering tip diameter | 6 mm |
| tip shape | bevelled, round |
| tip alignment | sloped |
| suitable handpiece | WP 120, WP 120IG, WXP 120 |
| suitable handle | WXP 120, WP 120, WP 120IG |
| Manufacturer Nr. | T0054471099 |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Weller
-
Weller T0054470799. Waver soldering tip XT-E, chisel-shaped, 5.9x1.2 mm€9.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Weller T0054470599. Waver soldering tip XT series, chisel-shaped, 3.2x0.8 mm€9.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller T0054470699. Waver soldering tip XT-D, chisel-shaped, 4.6x0.8 mm€9.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










