Festo CLR-40-20-R-P-A (535456) Linear/Swivel Clamp
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
CLR-40-20-R-P-A
This Item:
Festo DW-80-75-Y-G (565794) Hinge Cylinder
Festo DWC-50-125-Y-A (558095) Hinge Cylinder
Total price
| Total stroke [mm] | 38 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Piston rod thread | M8 |
| Swivel angle | 90 deg ± 2 deg |
| Clamping stroke [mm] | 20 |
| Swivel direction | Right |
| ambient temperature [°C] | -10 to 80 |
| Effective clamping strength at 2 bar [N] | 176 |
| Effective clamping strength at 4 bar [N] | 355 |
| Effective clamping strength at 6 bar [N] | 536 |
| Max. tightening torque Clamping finger screw [Nm] | 24,0 |
| Theoretical clamping strength at 6 bar [N] | 633 |