WERA 5030103001. ESD screwdriver, slotted 1578 A ESD Micro, 0.40 x 2.0 x 60 mm
€5.63
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL28604
Manufacturer Nr.
5030103001
ESD screwdriver, slotted 1578 A ESD Micro, 0.40 x 2.0 x 60 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL28600 | 1.5 mm | 0.23 mm | 40 mm |
| WL28603 | 1.8 mm | 0.3 mm | 60 mm |
| WL28601 | 1.2 mm | 0.25 mm | 40 mm |
| WL28604 | 2 mm | 0.4 mm | 60 mm |
| WL28605 | 2.5 mm | 0.4 mm | 80 mm |
| WL28606 | 3 mm | 0.5 mm | 80 mm |
| WL28607 | 3.5 mm | 0.6 mm | 80 mm |
| WL28608 | 4 mm | 0.8 mm | 80 mm |
Description
- Kraftform Micro Screwdriver for slotted screws
- Electrostatically safe tool due to surface resistance of <109 Ohm
- Multi-component Kraftform Micro Handle for fast and ergonomic screw fastening
- With roll-off protection and rotating cap for fast twirling
- The Wera Point tip offers a perfect fit and optimized corrosion protection.
Product details
| item number | WL28604 |
| model | 1578a 0,4x2 mm |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05030103001 |
| dimensions (LxWxH) | 157 mm x 13 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 174 mm x 64 mm x 30 mm |
| scope of supply | 0.40x2.0x60 |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| ESD safe | yes |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | slot |
| tool length | 157 mm |
| handle length | 97 mm |
| blade diameter | 2.5 mm |
| blade length | 60 mm |
| blade length in inches | 2.375 in |
| blade width | 2 mm |
| blade thickness | 0.4 mm |
| Manufacturer Nr. | 5030103001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
-
Wera 05008881001. ESD Stubby Bits-Handhalter, magnetisch, 1/4" x 54 mm€15.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Wera 05004201001. Bitnuss-Satz Innensechskant, mit Haltefunktion, 9-teilig€124.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
