WERA 5118035001. 2067 TX 1 x 40 mm, electronics technician TORX screwdriver
€9.60
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL36900
Manufacturer Nr.
5118035001
2067 TX 1 x 40 mm, electronics technician TORX screwdriver
Other versions
| item number | type of screw |
| WL36901 | TX02 |
| WL36900 | TX01 |
| WL36902 | TX03 |
| WL36903 | TX04 |
| WL36904 | TX05 |
Description
- Kraftform Micro Screwdriver for internal TORX screws
- Multi-component Kraftform Micro Handle for fast and ergonomic screw fastening
- With roll-off protection and rotating cap for fast twirling
- The Wera Black Point tip offers a perfect fit and optimized corrosion protection.
- Output size TX 1
Product details
| item number | WL36900 |
| model | 2067 |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05118035001 |
| dimensions (LxWxH) | 137 mm x 13 mm x 13 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 160 mm x 82 mm x 24 mm |
| scope of supply | TX 1x40 |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | TX01 |
| tool length | 137 mm |
| handle length | 97 mm |
| blade diameter | 2 mm |
| blade length | 40 mm |
| blade length in inches | 1.56 in |
| Manufacturer Nr. | 5118035001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
Wera 05021721001. Winkelschlüsselsatz, zöllig, BlackLaser, 13-teilig€36.88Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -

