WELLER T0050102599. RT Pico soldering tip, chisel Ø 1.0 x 0.3 mm, MIL-SPEC
€37.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL60710
Manufacturer Nr.
T0050102599
RT Pico soldering tip, chisel Ø 1.0 x 0.3 mm, MIL-SPEC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€37.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050101399. RTP 001 C MS Pico waver soldering tip, conical 0.1 mm, MIL-SPEC
€37.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050102399. Waver soldering tip RT Pico RTP 004 S MS, chisel-shaped, 0.4x0.2 mm
€37.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Description
Powerful active soldering tip RT Pico MIL-SPEC for smallest micro components: 0402 to 01005
- for smallest soldering applications with highest precision requirements (aerospace and military (MS versions only), electronics, sensors, medical devices, automotive industry)
- for WXPP / WXPP MS soldering irons
- MIL-SPEC / IPC standard (floating, MS versions)
- Short distance between tip and handle
Product details
| item number | WL60710 |
| model | RTP 010 S MS |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0050102599 |
| length | 16.3 mm |
| width | 1 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| diameter | 2.4 mm |
| power | 40 W |
| type of tip | MS |
| Tip series | RTP-MS |
| soldering tip shape | chisel shaped |
| tip thickness | 0.3 mm |
| suitable handpiece | WXPP MS |
| compatible handpiece | WXPP MS |
| ESD safe | yes |
| Manufacturer Nr. | T0050102599 |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Weller
-
Weller 4ETA-1. Waver soldering tip ET-A chisel-shaped/straight, 0.7x1.6 mm€6.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller 4ETBB-1. Waver soldering tip ET-BB bevelled 45°, D: 2.4 mm€6.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller T0051502699N. Printed circuit board holder with movable arm€112.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Weller 4ETB-1. Waver soldering tip ET-B chisel-shaped/straight, 2.4x0.8 mm€6.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










