WERA 5004400001. Kraftform Kompakt VDE 60 i SB, 0.4 x 2.5 x 154 mm
€6.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70688
Manufacturer Nr.
5004400001
Kraftform Kompakt VDE 60 i SB, 0.4 x 2.5 x 154 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness |
| WL70688 | 2.5 mm | 0.4 mm |
| WL70689 | 3 mm | 0.5 mm |
| WL70690 | 3.5 mm | 0.6 mm |
| WL70691 | 4 mm | 0.8 mm |
| WL70692 | 5 mm | 1 mm |
| WL70693 | 6.5 mm | 1.2 mm |
Description
VDE blade for Kraftform Kompakt handle/interchangeable blade system for lightning-fast blade replacement without special tools. Unit-tested tools in accordance with IEC 60900. Unit-tested at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V.
- Kraftform compact VDE interchangeable blade for slotted screws
- Insulated, individually tested in accordance with IEC 60900
- 9 mm hexagon drive with insertion bevel
- The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
- Conical cutting edge
Product details
| item number | WL70688 |
| model | Kraftform Kompakt VDE 60 i SB |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05004400001 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 60 mm x 13 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screw | slot |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| ESD safe | no |
| VDE | yes |
| blade width | 2.5 mm |
| blade thickness | 0.4 mm |
| Manufacturer Nr. | 5004400001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
Wera 05150105001. Schaumstoffeinlage Der Schraubmeißel Schraubendreher Set 1, 13-teilig€142.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -

