WERA 5004447001. Kraftform Compact VDE 65 iS PZ/S SB, #1 x 154 mm
€9.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL70701
Manufacturer Nr.
5004447001
Kraftform Compact VDE 65 iS PZ/S SB, #1 x 154 mm
Other versions
| item number | square socket |
| WL70701 | #1 / 2,3" |
| WL70702 | #2 / 2,8" |
Description
Interchangeable blade with reduced blade diameter with integrated protective insulation, allowing low-lying screw and spring elements to be reached and operated. Unit tested tools according to IEC 60900. Unit tested at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V. Wera Black Point tip provides fitting accuracy and optimized corrosion protection.
- With a reduced blade diameter and integrated protective insulation
- Low-lying PlusMinus screws can be reached and operated in this way
- Insulated, individually tested in accordance with IEC 60900
- 9 mm hexagon drive with chamfer
- The Wera Black Point tip offers a precise fit and optimized corrosion protection
Product details
| item number | WL70701 |
| model | Kraftform Kompakt VDE 65 iS PZ/S SB |
| manufacturer | WERA |
| manufacturer item number | 05004447001 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 60 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| ESD safe | no |
| square socket | #1 / 2,3" |
| VDE | yes |
| type of screw | inner square |
| Manufacturer Nr. | 5004447001 |
|---|---|
| Manufacturer | Wera |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Wera
-
Wera 05051515001. Kraftform Kompakt 25 RA-R mit Tasche, 6-teilig€80.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-
Wera 05006607001. Kraftform Kompakt VDE 16 Universal 1 Tool Finder, 16-teilig€61.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
