C.K T4718ESD 09. Screwdriver Triton ESD Safety Torx, T09x70 mm, 150 mm
€6.39
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL11038
Manufacturer Nr.
T4718ESD 09
Screwdriver Triton ESD Safety Torx, T09x70 mm, 150 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL11037 | TX08 & 70 mm |
| WL25239 | TX08 & 200 mm |
| WL11038 | TX09 & 70 mm |
| WL11039 | TX10 & 80 mm |
| WL11040 | TX15 & 80 mm |
| WL11041 | TX20 & 90 mm |
- Ergonomic triangular handle for comfort and increased torque
- Fully ESD-compliant, dissipative in all ranges
- Hardened alloy steel shaft for exceptional strength and durability
- Black blades, avoid reflections and flaking of chrome particles
- Direct injection moulding of the handle with the shaft guarantees long-lasting connection and function
- Precisely fitting tip for damage-free screwing in
- According to IEC61340 5.1 & 5.2
- Size: TX 09
- Visible blade length: 70 mm
- total length: 150 mm
Product details
| item number | WL11038 |
| model | 4718ESD-TX09x70 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4718ESD 09 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 26 mm x 26 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| type of screw | TX09 |
| ESD safe | yes |
| tool length | 150 mm |
| usage screwdriver | TORX-screws |
| blade length | 70 mm |
| Manufacturer Nr. | T4718ESD 09 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T4508. Screwdriver bit set for safety screws, 41 pieces€17.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4511. Bit set "Blue Steel" for impact wrenches - 6 pieces (PZ)€5.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3778DF. Sensoplus ESD oblique cutter, with small bevel, 120 mm€47.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T4510. Bit set "Blue Steel" for impact wrenches - 10 pieces (PZ/PH)€12.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost