C.K T4718ESD 20. Screwdriver Triton ESD Safety-Torx, T20x90 mm, 180 mm
€6.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL11041
Manufacturer Nr.
T4718ESD 20
Screwdriver Triton ESD Safety-Torx, T20x90 mm, 180 mm
Other versions
| item number | type of screw & blade length |
| WL11037 | TX08 & 70 mm |
| WL25239 | TX08 & 200 mm |
| WL11038 | TX09 & 70 mm |
| WL11039 | TX10 & 80 mm |
| WL11040 | TX15 & 80 mm |
| WL11041 | TX20 & 90 mm |
- Ergonomic triangular handle for comfort and increased torque
- Fully ESD-compliant, dissipative in all ranges
- Hardened alloy steel shaft for exceptional strength and durability
- Black blades, avoid reflections and flaking of chrome particles
- Direct injection moulding of the handle with the shaft guarantees long-lasting connection and function
- Precisely fitting tip for damage-free screwing in
- According to IEC61340 5.1 & 5.2
- Size: TX 20
- Visible blade length: 90 mm
- total length: 180 mm
Product details
| item number | WL11041 |
| model | 4718ESD-TX20x90 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4718ESD 20 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 29 mm x 29 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| ESD safe | yes |
| type of screw | TX20 |
| tool length | 180 mm |
| usage screwdriver | TORX-screws |
| blade length | 90 mm |
| Manufacturer Nr. | T4718ESD 20 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T3767. Precision snipe nose pliers, curved, without cut, 130 mm€27.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3766DEF110. Sensoplus ESD side cutters, without bevel, 120 mm€41.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3769. Precision snipe nose pliers, bent, with cut, 145 mm€32.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3770. Precision flat nose pliers, without cut, 120 mm€26.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost