C.K T4725ESD 05. Screwdriver Triton ESD slotted, 5x125 mm, 215 mm
€2.96
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL11049
Manufacturer Nr.
T4725ESD 05
Screwdriver Triton ESD slotted, 5x125 mm, 215 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness | blade length |
| WL11052 | 5 mm & 0.8 mm | 250 mm |
| WL11053 | 3 mm & 0.5 mm | 75 mm |
| WL11048 | 3 mm & 0.5 mm | 100 mm |
| WL18088 | 4 mm & 0.8 mm | 100 mm |
| WL11049 | 5 mm & 0.8 mm | 125 mm |
- Ergonomic triangular handle for comfort and increased torque
- Fully ESD-compliant, dissipative in all ranges
- Hardened alloy steel shaft for exceptional strength and durability
- Black blades, avoid reflections and flaking of chrome particles
- Direct injection moulding of the handle with the shaft guarantees long-lasting connection and function
- Precisely fitting tip for damage-free screwing in
- According to DIN ISO 2380, IEC61340 5.1 & 5.2
- Blade width: 5 mm
- Visible blade length: 125 mm
- total length: 215 mm
Product details
| item number | WL11049 |
| model | 4725ESD 125x5 mm |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4725ESD 05 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 29 mm x 29 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| VDE | no |
| Blade thickness | 0.8 mm |
| type of screw | slot |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 215 mm |
| usage screwdriver | slotted screws |
| blade length | 125 mm |
| blade width | 5 mm |
| Manufacturer Nr. | T4725ESD 05 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
-
C.K T3892. Ecotroni ESD snipe nose pliers, bent tips, 152 mm€9.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3894. Ecotronic ESD wire stripper 0.4 - 1.3 mm d., 168 mm€12.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3893. Ecotronic ESD wire stripper 0.2 - 0.8 mm d., 168 mm€12.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost