C.K T4725ESD 03. Screwdriver Triton ESD slotted, 3x75 mm, 145 mm
€2.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL11053
Manufacturer Nr.
T4725ESD 03
Screwdriver Triton ESD slotted, 3x75 mm, 145 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness | blade length |
| WL11052 | 5 mm & 0.8 mm | 250 mm |
| WL11053 | 3 mm & 0.5 mm | 75 mm |
| WL11048 | 3 mm & 0.5 mm | 100 mm |
| WL18088 | 4 mm & 0.8 mm | 100 mm |
| WL11049 | 5 mm & 0.8 mm | 125 mm |
- Ergonomic triangular handle for comfort and increased torque
- Fully ESD compliant, dissipative in all ranges
- Hardened alloy steel shaft for exceptional strength and durability
- Black blades, avoid reflections and flaking of chrome particles
- Direct injection moulding of the handle with the shaft guarantees long-lasting connection and function
- Precisely fitting tip for damage-free screwing in
- According to DIN ISO 2380, IEC61340 5.1 & 5.2
- Blade width: 3 mm
- Visible blade length: 75 mm
- total length: 145 mm
Product details
| item number | WL11053 |
| model | 4725ESD 75x3 mm |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4725ESD 03 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 23 mm x 23 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| VDE | no |
| Blade thickness | 0.5 mm |
| type of screw | slot |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 145 mm |
| usage screwdriver | slotted screws |
| blade length | 75 mm |
| blade width | 3 mm |
| Manufacturer Nr. | T4725ESD 03 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T49243-2. Dextro VDE Slim screwdriver Pozidriv, PZ2x125 mm, 232 mm€10.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T49243-1. Dextro VDE Slim screwdriver Pozidriv, PZ1x80 mm, 195 mm€8.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T49244-035. Dextro VDE Slim Screwdriver, slotted 3.5x100 mm, 195 mm€6.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T49242-2. Dextro VDE Slim screwdriver Phillips, PH2x125 mm, 232 mm€9.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost