C.K T4845 26. Ceramic trimmer 2,6x15 mm, 110 mm
€15.87
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL11089
Manufacturer Nr.
T4845 26
Ceramic trimmer 2,6x15 mm, 110 mm
Other versions
| item number | blade width |
| WL11086 | 0.9 mm |
| WL11087 | 1.3 mm |
| WL11088 | 1.8 mm |
| WL11089 | 2.6 mm |
- Zirconia ceramic tips - safe trimming of highly sensitive electrical components
- No electromagnetic induction
- No eddy current losses at HF (high frequency)
- 100 % electrically insulating
- 100 % antimagnetic
- 100 % not statically chargeable
- Incomparable wear resistance - 10 x higher than metal / 100 x higher than plastic
- Total temperature resistance of the blades up to 1000°C
- Extremely low thermal conductivity
- 100 % corrosion resistance
- Extremely resistant to all highly aggressive acids (exception: hydrofluoric acid)
- Non-stick surface prevents solder, silver, etc. from sticking
- Contamination-proof blades are suitable for clean room applications
- Blade width: 2.6 mm
- Blade thickness: 0.4 mm
- Visible blade length: 15 mm
- total length: 100 mm
Product details
| item number | WL11089 |
| model | 4845-2,6x15 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T4845 26 |
| dimensions (LxWxH) | 110 mm x 12 mm x 12 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 210 mm x 70 mm x 20 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | trimming tool |
| ESD safe | no |
| tool length | 110 mm |
| blade length | 15 mm |
| blade width | 2.6 mm |
| Manufacturer Nr. | T4845 26 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T49242-2. Dextro VDE Slim screwdriver Phillips, PH2x125 mm, 232 mm€9.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T49243-2. Dextro VDE Slim screwdriver Pozidriv, PZ2x125 mm, 232 mm€10.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T49243-1. Dextro VDE Slim screwdriver Pozidriv, PZ1x80 mm, 195 mm€8.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T49244-035. Dextro VDE Slim Screwdriver, slotted 3.5x100 mm, 195 mm€6.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost