Bahco 5550-3.2. Adjusting screwdriver for slotted axes up to 3.2 mm
€17.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL15795
Manufacturer Nr.
5550-3.2
Adjusting screwdriver for slotted axes up to Ø 3.2 mm
Other versions
| item number | blade width & Blade thickness |
| WL15795 | 3 mm & 0.4 mm |
| WL15796 | 4.5 mm & 0.5 mm |
- For safe adjustment of spindle resistances and miniature potentiometers with slotted axes
- Blade length 75 mm
- Material: Vanadium-Extra
- Finish: chrome-plated, with plastic handle
- 5550-3.2 for slotted axes up to Ø 3.2 mm
Product details
| item number | WL15795 |
| model | 5550-3,2 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 5550-3.2 |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | slot |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| Blade thickness | 0.4 mm |
| tool length | 140 mm |
| blade width | 3 mm |
| Manufacturer Nr. | 5550-3.2 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB104-82. Non-sparking 82 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 350 mm€1,206.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-81. Non-sparking 81 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 350 mm€1,206.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-83. Non-sparking 83 mm copper beryllium impact ring wrench, 355 mm€1,206.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-80. Non-sparking 80 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 350 mm€871.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost