Bahco BE-6400M-4. Ergo Socket wrench for hexagon head screws with 3-component handle, 4 mm × 100 mm
€28.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL15823
Manufacturer Nr.
BE-6400M-4
ERGO Socket wrench for hexagon head screws with 3-component handle, 4 mm × 100 mm
Other versions
| item number | hexagon socket | blade length |
| WL15823 | 4 mm | 100 mm |
| WL53399 | 5 mm | 100 mm |
| WL53400 | 5.5 mm | 100 mm |
| WL53401 | 7 mm | 100 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- With slim bore for hexagon bolts and nuts
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL15823 |
| model | BE-6400M-4 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-6400M-4 |
| dimensions (LxWxH) | 270 mm x 60 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 122 mm |
| type of screw | hexagonal |
| VDE | no |
| hexagon socket | 4 mm |
| Handle width | 20 mm |
| tool length | 220 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-6400M-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



