Bahco BE-7927. Ergo tamper-resistant Torx, screwdriver with rubber handle, TR27x125 mm
€13.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16072
Manufacturer Nr.
BE-7927
ERGO tamper-resistant TORX, screwdriver with rubber handle, TR27x125 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL16068 | TX10 | 197 mm |
| WL16069 | TX15 | 222 mm |
| WL16070 | TX20 | 222 mm |
| WL16071 | TX25 | 247 mm |
| WL16072 | TX27 | 247 mm |
| WL16073 | TX30 | 272 mm |
| WL16074 | TX40 | 311 mm |
| WL53427 | TX07 | 197 mm |
| WL53428 | TX08 | 178 mm |
| WL53429 | TX09 | 197 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® tamper-resistant screws with safety pin
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Flattened handle prevents rolling away
- Anti-roll flat face on handle
Product details
| item number | WL16072 |
| model | BE 7927 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-7927 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 87 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 122 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | TX27 |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 27 mm |
| tool length | 247 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 125 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-7927 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB002-65. Non-sparking 65 mm copper beryllium combination wrench, 595 mm€978.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-60. Non-sparking 60 mm copper beryllium combination wrench, 595 mm€905.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-70. Non-sparking 70 mm copper beryllium combination wrench, 630 mm€1,074.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-7. Non-sparking 7 mm copper beryllium combination wrench, 120 mm€56.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost