Bahco BE-8602. Ergo Phillips screwdriver with short 3-component handle, PH2 × 25 mm
€5.65
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16098
Manufacturer Nr.
BE-8602
ERGO Phillips screwdriver with short 3-component handle, PH2 × 25 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL16097 | PH1 | 83 mm |
| WL16098 | PH2 | 83 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For Phillips screws, short version for work in confined spaces
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Easy tip identification through colour-coded symbols on the handle
- Flattened handle prevents rolling away
Product details
| item number | WL16098 |
| model | BE 8602 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8602 |
| dimensions (LxWxH) | 185 mm x 70 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| handle length | 58 mm |
| type of screw | PH2 |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| Handle width | 36 mm |
| tool length | 83 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 25 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8602 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NS220-11. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 11 mm€52.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NS220-15. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 15 mm€66.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NS220-13. Spark-free socket wrench, 1/2", hexagonal, 13 mm€59.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NS220-14. Non-sparking socket wrench, 1/2", hexagonal, 14 mm€62.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost