Bahco BE-8640. Ergo Screwdriver for Phillips screws with extension and rubber handle PH4x200 mm
€31.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16104
Manufacturer Nr.
BE-8640
ERGO Screwdriver for Phillips screws with extension and rubber handle PH4x200 mm
Other versions
| item number | type of screw | tool length |
| WL16103 | PH3 | 272 mm |
| WL16104 | PH4 | 361 mm |
| WL53698 | PH1 | 222 mm |
| WL53699 | PH2 | 247 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- With hexagon head for Phillips screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
Product details
| item number | WL16104 |
| model | BE 8640 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8640 |
| dimensions (LxWxH) | 375 mm x 122 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | set |
| handle length | 161 mm |
| type of screw | PH4 |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| Handle width | 36 mm |
| tool length | 361 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 200 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8640 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



