Bahco BE-8865. Ergo Screwdriver for slotted screws with hexagon shaft and attachment, with 3-component handle, 1.6 mm × 8 mm × 175 mm
€24.17
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16118
Manufacturer Nr.
BE-8865
ERGO Screwdriver for slotted screws with hexagon shaft and attachment, with 3-component handle, 1.6 mm × 8 mm × 175 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL16085 | 8 mm | 1.6 mm | 125 mm |
| WL16118 | 8 mm | 1.6 mm | 175 mm |
| WL16119 | 10 mm | 1.6 mm | 175 mm |
| WL16120 | 2 mm | 2 mm | 200 mm |
| WL16121 | 2.5 mm | 2.5 mm | 200 mm |
| WL53686 | 5.5 mm | 1 mm | 125 mm |
| WL53687 | 6.5 mm | 1.2 mm | 150 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- With hexagon head for slotted screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- Hexagonal shaft and attachment for rotation support with wrench
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 2380 and DIN 5264
Product details
| item number | WL16118 |
| model | BE 8865 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8865 |
| dimensions (LxWxH) | 370 mm x 120 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| Blade thickness | 1.6 mm |
| Handle width | 36 mm |
| VDE | no |
| handle length | 161 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| packaging mass | piece |
| type of screw | slot, hexagonal |
| tool length | 336 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 175 mm |
| blade width | 8 mm |
| blade thickness | 1.6 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8865 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB104-73. Non-sparking 73 mm copper beryllium impact ring wrench, 326 mm€897.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-75. Non-sparking 75 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 326 mm€789.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-74. Non-sparking 74 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 326 mm€897.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB104-72. Non-sparking 72 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 320 mm€897.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost