Bahco BE-8906. Screwdriver, Ergo, Torx, T-6, 197 mm
€8.76
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16122
Manufacturer Nr.
BE-8906
Screwdriver, Ergo, Torx, T-6, 197 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL16122 | T6 |
| WL16124 | T8 |
| WL16132 | T25 |
| WL20741 | T45 |
- screwdriver, which was developed in the course of the ERGO™ process
- For Torx® screws
- Handle: 3-component handle for maximum operating comfort and power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Blade: High performance steel alloy, chrome plated and fully hardened. Burnished tip for greater accuracy
Product details
| item number | WL16122 |
| model | BE 8906 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8906 |
| width | 17 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Handle width | 17 mm |
| packaging mass | piece |
| type of screw | T6 |
| VDE | no |
| handle length | 103 mm |
| ESD safe | no |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8906 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 903T-1. Screwdriver set with T-handle for hexagon screws, 6 pieces€71.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 900T-080-200. hexagon screwdriver with T-handle, 8 mm × 185 mm€13.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 808050A. Bit ratchet screwdriver 1/4", magnetic, 6 bits, 230 mm€28.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5588 AM. SMD tweezers, stainless steel, gripping angle 60°, 120 mm€37.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost