Bahco BE-8908. Screwdriver, Ergo, Torx, T-8, 197 mm
€5.26
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16124
Manufacturer Nr.
BE-8908
Screwdriver, Ergo, Torx, T-8, 197 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL16122 | T6 |
| WL16124 | T8 |
| WL16132 | T25 |
| WL20741 | T45 |
- screwdriver, which was developed in the course of the ERGO™ process
- For Torx® screws
- Handle: 3-component handle for maximum operating comfort and power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Blade: High performance steel alloy, chrome plated and fully hardened. Burnished tip for greater accuracy
Product details
| item number | WL16124 |
| model | BE 8908 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8908 |
| width | 17 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Handle width | 17 mm |
| packaging mass | piece |
| type of screw | T8 |
| VDE | no |
| handle length | 103 mm |
| ESD safe | no |
| tool length | 197 mm |
| handle diameter | 17 mm |
| blade length | 75 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8908 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 5475 R. Zwick tweezers, stainless steel, anti-magnetic, polished 150 mm€44.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5488 AM. Electronic tweezers, stainless steel, extra fine tips, 115 mm€37.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5476 H. Soldering cross tweezers, hardened steel, fibreGlasss hand protection€55.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 5475 K. Multi-purpose tweezers, special steel, polished 100 mm€24.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost