Bahco BE-8915. Ergo Torx screwdriver with 3-component handle, T15 × 100 mm
€9.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL16128
Manufacturer Nr.
BE-8915
ERGO TORX screwdriver with 3-component handle, T15 × 100 mm
Other versions
| item number | type of screw | blade length |
| WL28325 | TX04 | 75 mm |
| WL16123 | TX07 | 75 mm |
| WL16125 | TX09 | 75 mm |
| WL16126 | TX10 | 75 mm |
| WL16128 | TX15 | 100 mm |
| WL16130 | TX20 | 100 mm |
| WL16134 | TX27 | 125 mm |
| WL16135 | TX30 | 150 mm |
| WL53709 | TX40 | 150 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For TORX® screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, small sizes from T4 to T9
- integrated suspension opening
- Flat sides prevent rolling away
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
Product details
| item number | WL16128 |
| model | BE 8915 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8915 |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 85 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| handle length | 122 mm |
| type of screw | TX15 |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| VDE | no |
| Handle width | 27 mm |
| tool length | 222 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8915 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1998M/11T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 12 mm, 11 pieces€29.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M/6T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 6 mm, 6 pieces€10.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M/15T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 22 mm, 15 pieces€91.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1998M/10T. Metric hexagon socket key set, nickel-plated, 2 to 10 mm, 10 pieces€24.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost