Bahco BE-8810S. Ergo Insulated screwdriver for Pozidriv screws with 3-component handle, VDE-certified PZ1x27 mmx80 mm
€12.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL19079
Manufacturer Nr.
BE-8810S
ERGO Insulated screwdriver for Pozidriv screws with 3-component handle, VDE-certified PZ1x27 mmx80 mm
Other versions
| item number | type of screw | Handle width | blade length | tool length |
| WL19078 | PZ0 | 17 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL19079 | PZ1 | 27 mm | 80 mm | 202 mm |
| WL19080 | PZ2 | 36 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL19081 | PZ3 / hexagonal | 36 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL19082 | PZ4 / hexagonal | 36 mm | 200 mm | 361 mm |
| WL53499 | PZ1 | 27 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL53503 | PZ2 | 27 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL53504 | PZ2 | 36 mm | 175 mm | 297 mm |
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ VDE Screwdrivers for Pozidriv screw heads
- For work on live workpieces, up to 1000 V
- Burnished tip for higher accuracy
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- Maximum comfort and minimum stress thanks to the ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, size PZ0
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy, the insulation layer is sprayed directly onto the blade
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
- Standards: ISO 8764/DIN 5260, IEC 60900, VDE certified
Product details
| item number | WL19079 |
| model | BE 8810S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8810S |
| dimensions (LxWxH) | 280 mm x 90 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| handle length | 122 mm |
| type of screw | PZ1 |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| VDE | yes |
| Handle width | 27 mm |
| tool length | 202 mm |
| handle diameter | 27 mm |
| blade length | 80 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8810S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1995M-3. Offset screwdriver, hexagonal, 3 mm, burnished, 23x66 mm€1.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco BE-8904. Ergo Torx screwdriver with 3-component handle, T4 × 75 mm€8.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost

