Bahco BE-8840S. Ergo Insulated screwdriver for Pozidriv screws with 3-component handle, VDE-certified PZ4x36 mmx200 mm
€29.11
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL19082
Manufacturer Nr.
BE-8840S
ERGO Insulated screwdriver for Pozidriv screws with 3-component handle, VDE-certified PZ4x36 mmx200 mm
Other versions
| item number | type of screw | Handle width | blade length | tool length |
| WL19078 | PZ0 | 17 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL19079 | PZ1 | 27 mm | 80 mm | 202 mm |
| WL19080 | PZ2 | 36 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL19081 | PZ3 / hexagonal | 36 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL19082 | PZ4 / hexagonal | 36 mm | 200 mm | 361 mm |
| WL53499 | PZ1 | 27 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL53503 | PZ2 | 27 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL53504 | PZ2 | 36 mm | 175 mm | 297 mm |
- Developed as part of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ VDE Screwdrivers for Pozidriv screw heads
- For work on live workpieces, up to 1000 V
- Burnished tip for higher accuracy
- Three-component handle for maximum ease of use, soft material with ribbed surface for better grip and greater power transmission
- Maximum comfort and minimum stress thanks to the ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, size PZ0
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy, the insulation layer is sprayed directly onto the blade
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V
- Standards: ISO 8764/DIN 5260, IEC 60900, VDE certified
Product details
| item number | WL19082 |
| model | BE 8840S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8840S |
| dimensions (LxWxH) | 370 mm x 120 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 161 mm |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| type of screw | PZ4, hexagonal |
| VDE | yes |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| tool length | 361 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 200 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8840S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
-
-
Bahco 5590 AM. SMD tweezers, stainless steel, components 1 mm or higher, 120 mm€37.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
