Bahco BE-8708S. Ergo hexagon socket screwdriver with three-component handle, VDE insulated, 8x200 mm
€16.35
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL19583
Manufacturer Nr.
BE-8708S
ERGO hexagon socket screwdriver with three-component handle, VDE insulated, 8x200 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL19578 | 2.5 mm |
| WL19579 | 3 mm |
| WL19580 | 4 mm |
| WL19581 | 5 mm |
| WL19582 | 6 mm |
| WL19583 | 8 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- Insulated ERGO™ Screwdriver for hexagon screws
- Phosphated tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to the ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Integrated suspension opening
- Flattened handle prevents rolling away
- High performance steel alloy, insulation sprayed directly onto the blade
- For work on live equipment up to 1000 V
- Individually tested and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10,000 V
- IEC 60900, certified according to VDE
- IEC 60900, VDE certified
Product details
| item number | WL19583 |
| model | BE 8708S |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8708S |
| dimensions (LxWxH) | 322 mm x 37 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| handle length | 122 mm |
| VDE | yes |
| Handle width | 36 mm |
| hexagon socket | 8 mm |
| ESD safe | no |
| type of screw | hexagonal |
| tool length | 361 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 200 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8708S |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



