Bahco BE-8255. Ergo Screwdriver for slotted screws with 3-component handle, 1.2 mm × 6.5 mm × 150 mm
€13.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL20735
Manufacturer Nr.
BE-8255
ERGO Screwdriver for slotted screws with 3-component handle , 1.2 mm × 6.5 mm × 150 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL16083 | 5.5 mm | 1 mm | 100 mm |
| WL19306 | 5.5 mm | 1 mm | 150 mm |
| WL16084 | 6.5 mm | 1.2 mm | 125 mm |
| WL20735 | 65 mm | 1.2 mm | 150 mm |
| WL53691 | 8 mm | 1.6 mm | 150 mm |
| WL53692 | 8 mm | 1.6 mm | 175 mm |
| WL53693 | 10 mm | 1.6 mm | 200 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For slotted screws, electrician blade
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- integrated suspension opening
- Flat sides prevent rolling away
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 2380 and DIN 5264
Product details
| item number | WL20735 |
| model | BE 8255 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8255 |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 100 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| Handle width | 36 mm |
| ESD safe | no |
| type of screw | slot |
| handle length | 122 mm |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 272 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| blade width | 65 mm |
| blade thickness | 1.2 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8255 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB411-200. Copper beryllium pipe wrench for gas pipes, non-sparking, 200 mm€261.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB405-160. Ro with nose pliers made of copper beryllium, non-sparking, 150 mm€258.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB408-300. pliers made of copper beryllium with sliding joint, spark-free, 300 mm€412.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB408-250. pliers made of copper beryllium with sliding joint, spark-free, 250 mm€281.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost