Bahco BE-8455. Ergo Screwdriver for slotted screws, straight, with short rubber handle, 1.2 mmx6.5 mmx45 mm
€9.67
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL20736
Manufacturer Nr.
BE-8455
ERGO Screwdriver for slotted screws, straight, with short rubber handle, 1.2 mmx6.5 mmx45 mm
Other versions
| item number | blade width | blade thickness | blade length |
| WL16091 | 3.5 mm | 0.6 mm | 25 mm |
| WL16092 | 4 mm | 0.8 mm | 25 mm |
| WL16093 | 5.5 mm | 1 mm | 25 mm |
| WL18917 | 5.5 mm | 1 mm | 45 mm |
| WL16094 | 6.5 mm | 1.2 mm | 25 mm |
| WL20736 | 65 mm | 1.2 mm | 45 mm |
| WL16095 | 8 mm | 1.2 mm | 25 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For slotted screws, short version for work in confined spaces
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Flat side parts prevent rolling away
- Integrated suspension eye
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 2380 and DIN 5264
Product details
| item number | WL20736 |
| model | BE 8455 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8455 |
| dimensions (LxWxH) | 180 mm x 75 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Blade thickness | 1.2 mm |
| Handle width | 36 mm |
| type of screw | slot |
| handle length | 58 mm |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| tool length | 103 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 45 mm |
| blade width | 65 mm |
| blade thickness | 1.2 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8455 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 2535F1. magnetic lifter, 10 mm, blade 413 mm, 535 mm, capacity 1 kg€41.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 2628 G-160IP. Combination pliers, ergo, burnished, 160 mm, industrial packing€19.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
-