Bahco BE-8820L. Ergo Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ2 × 36 × 200 mm
€16.39
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL20738
Manufacturer Nr.
BE-8820L
ERGO Pozidriv screwdriver with 3-component handle, PZ2 × 36 × 200 mm
Other versions
| item number | type of screw | Handle width | blade length | tool length |
| WL16113 | PZ0 | 17 mm | 75 mm | 182 mm |
| WL16114 | PZ1 | 27 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL20737 | PZ1 | 27 mm | 200 mm | 322 mm |
| WL16115 | PZ2 | 36 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL20738 | PZ2 | 36 mm | 200 mm | 322 mm |
| WL53700 | PZ1 | 17 mm | 75 mm | 197 mm |
| WL53701 | PZ2 | 27 mm | 100 mm | 222 mm |
| WL53702 | PZ3 | 36 mm | 150 mm | 272 mm |
| WL53703 | PZ4 | 36 mm | 100 mm | 361 mm |
- Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
- For Pozidriv screws
- Burnished tip for greater accuracy
- 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- No colour identification in extra small handle, size PZ0
- Flat sides prevent rolling away
- integrated suspension opening
- High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
- Standards: ISO 8764 and DIN 5260
- Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
- Comfortable 3-component handle for optimum grip
- Flattened handle prevents rolling away
- Easy tip identification through colour-coded symbols on the handle
Product details
| item number | WL20738 |
| model | BE 8820L |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8820L |
| dimensions (LxWxH) | 370 mm x 120 mm x 45 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | no |
| handle length | 122 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| type of screw | PZ2 |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| tool length | 322 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 200 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8820L |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 900T-050-150. hexagon screwdriver with T-handle, 5 mm × 138 mm€12.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 900T-040-150. hexagon screwdriver with T-handle, 4 mm × 138 mm€11.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 900T-030-100. hexagon screwdriver with T-handle, 3 mm × 100 mm€10.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 900T-060-200. hexagon screwdriver with T-handle, 6 mm × 185 mm€12.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost