Bahco BE-8945. Screwdriver, Ergo, Torx, T-45, 311 mm
€8.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL20741
Manufacturer Nr.
BE-8945
Screwdriver, Ergo, Torx, T-45, 311 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL16122 | T6 |
| WL16124 | T8 |
| WL16132 | T25 |
| WL20741 | T45 |
- screwdriver, which was developed in the course of the ERGO™ process
- For Torx® screws
- Handle: 3-component handle for maximum operating comfort and power transmission
- The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
- Blade: High performance steel alloy, chrome plated and fully hardened. Burnished tip for greater accuracy
Product details
| item number | WL20741 |
| model | BE 8945 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | BE-8945 |
| length | 311 mm |
| width | 35 mm |
| order unit | piece |
| handle length | 161 mm |
| type of screw | T45 |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| Handle width | 36 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| tool length | 311 mm |
| handle diameter | 36 mm |
| blade length | 150 mm |
| Manufacturer Nr. | BE-8945 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



