Bahco 7372I-2.5-75. Precision screwdriver for slotted screws with plastic handle, 0.4 mmx2.5 mmx75 mm
€11.71
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL21126
Manufacturer Nr.
7372I-2.5-75
Precision screwdriver for slotted screws with plastic handle, 0.4 mmx2.5 mmx75 mm
Other versions
| item number | blade length |
| WL21125 | 63 mm |
| WL21126 | 75 mm |
| WL15896 | 80 mm |
- Precision screwdrivers for slotted screws
- Handle: Tapered, slim plastic handle. Impact resistant
- Blade: High quality steel. Chrome-plated and fully hardened. Burnished tip for greater accuracy
- Blade plastic-coated up to the tip
- ISO 2380-1A
- Comfortable, conical and slim plastic handle
- Impact resistant handle
- Plastic coated from the handle to the tip
Product details
| item number | WL21126 |
| model | 7372I-2,5-75 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 7372I-2.5-75 |
| dimensions (LxWxH) | 155 mm x 12 mm x 40 mm |
| order unit | piece |
| Blade thickness | 0.4 mm |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| Handle width | 13 mm |
| handle length | 80 mm |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| type of screw | slot |
| packaging mass | piece |
| tool length | 155 mm |
| handle diameter | 13 mm |
| blade length | 75 mm |
| blade width | 2.5 mm |
| Manufacturer Nr. | 7372I-2.5-75 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco



