Bahco 900T-030-100. hexagon screwdriver with T-handle, 3 mm × 100 mm
€10.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL24052
Manufacturer Nr.
900T-030-100
hexagon screwdriver with T-handle, 3 mm × 100 mm
Other versions
| item number | hexagon socket |
| WL24050 | 10 mm |
| WL24051 | 2.5 mm |
| WL24052 | 3 mm |
| WL24053 | 4 mm |
| WL24054 | 5 mm |
| WL24055 | 6 mm |
| WL24056 | 8 mm |
| WL53586 | 2 mm |
- Screwdrivers with T-handle for hexagon socket screws
- 2-component handle provides high comfort and reduces the occurrence of pressure points in the hand
- Markings on the handle for faster identification of the blade
- Burnished tip for higher accuracy and chrome-plated blade for maximum corrosion protection
- Long blade for use as a T-wrench. For high torque. The long blade provides good turning control and easy access to deep screws
- The short 90° blade is suitable for high torques or working in places with low height
- integrated suspension opening
- Article number and blade size lasered onto the blade
Product details
| item number | WL24052 |
| model | 900T-030-100 |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 900T-030-100 |
| dimensions (LxWxH) | 150 mm x 96 mm x 70 mm |
| order unit | piece |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | normal screwdrivers |
| handle length | 85 mm |
| VDE | no |
| Handle width | 50 mm |
| hexagon socket | 3 mm |
| ESD safe | no |
| type of screw | hexagonal |
| tool length | 188 mm |
| handle diameter | 50 mm |
| blade length | 100 mm |
| Manufacturer Nr. | 900T-030-100 |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco 1995Torx-T6. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T6x75 mm€4.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T7. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T7x80 mm€4.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T60. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T60x204 mm€11.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco 1995Torx-T8. Torx offset screwdriver (long), phosphated, T8x80 mm€4.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost