C.K T49144-040. Dextro VDE Screwdriver slot 4.0x100 mm, 207 mm
€4.38
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL25601
Manufacturer Nr.
T49144-040
Dextro VDE Screwdriver slot 4.0x100 mm, 207 mm
Other versions
| item number | tool length & blade width |
| WL26891 | 245 mm & 5.5 mm |
| WL18379 | 195 mm & 3 mm |
| WL25602 | 170 mm & 2.5 mm |
| WL25601 | 207 mm & 4 mm |
- tip marking for easy recognition
- Ergonomically shaped, 2-component handle for greater comfort, better handling and safety
- Long neck for precise guidance with the fingertip
- Elevations along the head provide additional grip in the last 1/4 turn
- Direct injection molding of the handle to the shaft provides an absolute bond for increased reliability and durability
- High quality chrome-vanadium steel shaft for exceptional strength and durability
- Precisely machined tip for exact adaptation to the screws and damage-free screwing
- VDE tested - individually tested with 10.000 V for safe working up to 1.000 V
- According to standards EN 60900 / VDE0682/201, ISO 2380-2
- Blade width: 4.0 mm
- Visible blade length: 100 mm
- total length: 207 mm
Product details
| item number | WL25601 |
| model | 49144-VDE-4,0x100 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T49144-040 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 33 mm x 27 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 207 mm x 33 mm x 27 mm |
| order unit | piece |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| VDE | yes |
| packaging mass | piece |
| ESD safe | no |
| type of screw | slot |
| tool length | 207 mm |
| usage screwdriver | slotted screws |
| blade width | 4 mm |
| Manufacturer Nr. | T49144-040 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
-
-
C.K T4343M/10ST. Combination wrench set, metric, 8-19 mm, 10 pieces€38.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -