C.K T49143-2. Dextro VDE Screwdriver Pozidriv, PZ2x100 mm, 220 mm
€6.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL25972
Manufacturer Nr.
T49143-2
Dextro VDE Screwdriver Pozidriv, PZ2x100 mm, 220 mm
Other versions
| item number | type of screw |
| WL25603 | PZ1 |
| WL25972 | PZ2 |
- tip marking for easy recognition
- Ergonomically shaped, 2-component handle for greater comfort, better handling and safety
- Long neck for precise guidance with the fingertip
- Elevations along the head provide additional grip in the last 1/4 turn
- Direct injection molding of the handle to the shaft provides an absolute bond for increased reliability and durability
- High quality chrome-vanadium steel shaft for exceptional strength and durability
- Precisely machined tip for exact adaptation to the screws and damage-free screwing
- VDE tested - individually tested with 10.000 V for safe working up to 1.000 V
- According to standards EN 60900 / VDE0682/201, DIN ISO 8764
- Size: PZ 2
- Visible blade length: 100 mm
- total length: 220 mm
Product details
| item number | WL25972 |
| model | 49143-PZD/SDV-2 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T49143-2 |
| dimensions (LxWxH) | 0 x 37 mm x 30 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 220 mm x 37 mm x 30 mm |
| order unit | piece |
| packaging mass | piece |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| VDE | yes |
| type of screw | PZ2 |
| ESD safe | no |
| tool length | 220 mm |
| usage screwdriver | pozidriv-screws |
| Manufacturer Nr. | T49143-2 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
C.K T3681A. Crimping pliers with ratchet mechanism for modular plugs 4/6/8P€102.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost


