Bahco 808050A. Bit ratchet screwdriver 1/4", magnetic, 6 bits, 230 mm
€28.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL26257
Manufacturer Nr.
808050A
Bit ratchet screwdriver 1/4", magnetic, 6 bits, 230 mm
Other versions
| item number | tool length |
| WL35826 | 255 mm |
| WL26257 | 230 mm |
- 1/4" bit screwdriver
- 3-component handle for comfortable handling and minimal use of force
- With integrated bit magazine in the handle, opens at the push of a button
- Safe storage of 6 different bits in the sizes:
- 808050A: slot 4.5, 5.5, PH-1, PH-2, PZ-1, PZ-2
- Easy bit change thanks to magnetic shaft
- Ribbed shaft surface for easy handling
Product details
| item number | WL26257 |
| model | 808050A |
| manufacturer | BAHCO |
| manufacturer item number | 808050A |
| length | 35 mm |
| height | 10 mm |
| order unit | piece |
| type of screw | PH1, PH2, PZ1, PZ2, slot |
| type of screwdriver | ratchet screwdriver |
| handle length | 115 mm |
| Handle width | 40 mm |
| ESD safe | no |
| packaging mass | piece |
| VDE | no |
| tool length | 230 mm |
| handle diameter | 40 mm |
| blade length | 115 mm |
| Manufacturer Nr. | 808050A |
|---|---|
| Manufacturer | Bahco |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from Bahco
-
Bahco NSB002-38. Non-sparking 38 mm copper beryllium combination wrench, 430 mm€521.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-36. Non-sparking 36 mm open-end copper-beryllium ring wrench, 360 mm€477.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-34. Non-sparking 34 mm copper beryllium combination wrench, 360 mm€440.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Bahco NSB002-35. Non-sparking 35 mm copper beryllium combination wrench, 360 mm€477.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost