C.K T49183. Dextro VDE Screwdriver set slotted PZ, 6 pieces
€15.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL27324
Manufacturer Nr.
T49183
Dextro VDE Screwdriver set slotted PZ, 6 pieces
- tip marking for easy recognition
- Ergonomically shaped, 2-component handle for greater comfort, better handling and safety
- Long neck for precise guidance with the fingertip
- Elevations along the head provide additional grip in the last 1/4 turn
- Direct injection molding of the handle to the shaft provides an absolute bond for increased reliability and durability
- High quality chrome-vanadium steel shaft for exceptional strength and durability
- Precisely machined tip for exact adaptation to the screws and damage-free screwing
- VDE tested - individually tested with 10.000 V for safe working up to 1.000 V
- According to standards EN 60900 / VDE0682/201, DIN ISO 8764, ISO 2380-2
- Set contents: Slot: 2.5 x 75 / 4 x 100 / 5.5 x 125 mm / Pozidriv: 1 x 80 / 2 x 100 mm / Voltage tester
Product details
| item number | WL27324 |
| model | T49183 |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T49183 |
| dimensions (LxWxH) | 300 mm x 220 mm x 50 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 300 mm x 220 mm x 50 mm |
| scope of supply | slot: 2,5 x 75 / 4 x 100 / 5,5 x 125 mm Pozidriv: 1 x 80 / 2 x 100 mm Voltage tester |
| order unit | set |
| ESD safe | no |
| type of screwdriver | 1000 V insulated |
| packaging mass | set |
| VDE | yes |
| type of screw | PZ1, PZ2, slot |
| Manufacturer Nr. | T49183 |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
More from C.K
-
-
-
C.K T3101. HSS drill bit set, 135 °, split point, 6 pieces€5.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
C.K T3102. HSS drill bit set, 135 °, split point, 13 pieces€10.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost